Gebelikte beslenme nasıl olmalı?

Sağlıklı ve mutlu bir bebek dünyaya getirmek için hayatınızın en önemli ve özel dönemi olan hamileliği mükemmel yiyeceklerle destekleyerek tamamlayın

Sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek için hamilelikte dengeli ve düzenli beslenme oldukça önemlidir.
Çünkü bebek anne karnında 40 hafta boyunca, annenin beslenmesine bağlı olarak gelişir. Bu dönem, günlük enerji, sıvı, protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarının arttığı bir dönemdir.

Bu nedenle temel besin maddelerinin yeterli miktarda ve düzenli olarak alınması çocuğun gelişimi için gereklidir.
Aynı zamanda sağlıklı ve dengeli beslenme, hamileliğinizi daha kolay geçirmenizi ve bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar.

Diyetisyen ve Beslenme Danışmanı İdil İmamoğlu gebelik döneminde beslenmenin önemini şöyle açıklıyor: ‘’Gebelik dönemi beslenmesi  çocuğun sağlıklı beslenmeye başlamasında temeli oluşturur. Bu nedenle son derece önemli bir süreçtir. Gebelik sürecinde annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesi bebeğin sağlığını ciddi olarak tehlikeye sokar.  Gebelik döneminin bir  çok açıdan önemi büyüktür. Öncelikle gebelikte annenin gereksinimleri artar, annenin kendi depolarını koruması gerekir, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişmesi gerekir ve son olarak da  emzirme süreci için hazırlık yapılır. Bu dört önemli işlevin gerçekleşmesi için sağlıklı beslenme bu süreçte çok önemlidir.
Enerji gereksinmesinin artmasına paralel olarak gebelikte vitamin ve mineral gereksinimi de artar.  Bu süreçte özellikle demir, kalsiyum, c vitamini , folik asit biraz daha ön plana çıkmaktadır. Ancak unutmamak gerek , her vitaminin ve mineralin bu süreçte farklı fonksiyonları vardır

Kalsiyum bebeğin kemik ve diş gelişimi için çok önemlidir. Ayrıca annenin de kemik erimesinden korunması için kalsiyum gereksinimi bu süreçte artar.

Demir, gebelikte demir eksikliği, bebeğin rahim içinde gelişememesine, ölü doğumlara ve düşüklere sebep olabilir.

Folik asit, bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesini sağlar ve yetersizliğinde nöral tüp defekti gelişebilir. Folik asit yani B9 vitamini gereksinimi özellikle gebeliğin ilk haftalarından itibaren artar bu nedenle planlı gebeliklerde gebelik öncesinde de folik asit kullanımı önemlidir.’’

İmamoğlu,  gebelikte ağırlık kazanımı yetersiz olduğunda düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme ihtimalinin arttığını söylüyor.
‘’Gebelikte kilo artışı sadece kilo olarak düşünülmemelidir. Kazanılan ağırlığın içinde bebeğin ağırlığının yanı sıra, artan kan hacmi, meme dokusunun büyümesi, plasenta, amniyon sıvısı gibi faktörler de vardır.
Gebelikte sağlıklı kilo artışı 9 – 14 kg arasında olmalıdır. Gebelik süresinde ilk 3 ayda yani 1. Trimester’deağırlık kazancı 1-2 kilo ile sınırlı kalmalıdır.  Ancak anne adayının gebelik öncesinde kilosu fazla ise ağırlık kazanımı bir miktar daha sınırlı olabilir.’’

İmamoğlu, hamilelikte çay , kahve, kola gibi kafein ihtiva eden içecekler ile ilgili de anne adaylarını uyarıyor… ‘’Kafeinin yüksek dozlarının  erken doğumlara ve düşüklere sebep olmaktadır. Bu nedenle çay , kahve gibi içeceler açık olarak günde 1-2 fincanı geçmemelidir.  Burada tabi bitki çaylarının tüketiinde de dikkatli olmak gerekir. Örneğin adaçayının rahim kasılmaları üzerine etkisi vardır ve bu sebeple düşüklere sebep olabilir. Bitki çaylarında daha rahat kullanılabilecekler ıhlamır, rezene olabilir.
Gebelikte sıvı alımı da önemlidir ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.artan kan hacmi ve amnion sıvısı annenin sıvı gereksinmini de arttırır. Yeterince su tüketimi anneyi ayrıca kabızlıktan koruyacaktır. Bu nedenle günlük 8-10 bardak su içilmesi ihmal edilmemelidir.’’

Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
Gebelikte öğün sıklığını arttırmak , özellikle gebeliğin başlangıcında yaşanılan bulantıların daha hafif yaşanmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra gebelik boyunca protein tüketimi önemlidir. Anne karnında bebeğin büyüyebilmesi için protein gereksinimi artar. Annenin hergün yumurta, et, tavuk, balık, kurubaklagil gibi kaliteli protein kaynaklarını tüketmesi çok önemlidir. Karbonhidrat kaynağı besinler ise hem B vitaminleri için kaynak oluştururlar hem de gebelikte gerekli enerji kaynağını oluştururlar.
Besin çeşitliliği çok önemlidir. Mümkün olduğunca mevsime uygun besinlerin, zengin çeşitlilikte tüketilmesinde fayda vardır. Bu konuda renk yelpazesini kullanmak mümkündür. Olabildiğince farklı renk tonlarında besin tüketmek, çeşitliliği arttıracaktır.
Satın alınan besinlerin tazeliğine özen gösterilmelidir. Besinler tüketilmeden önce mutlaka çok iyi yıkanmalıdır. Beslenmede kimyasal madde içerikli ve katkı maddeli besinlerden mümkün olduğunca uzak durmak , bebeği anne karnında da sağlıklı beslemek açısından önemlidir.
Gebelikte omega-3 alımı da yine önemlidir. Omega -3 de bebeğin beyin gelişimi üzerine etkileri büyüktür. Bu açıdan gebeliğin son trimester’ında hekim bilgisi dahilinde  zehirli atıklar ve civadan arındırılmış omega- 3 yağ asidi desteği kullanılmasında fayda vardır.
Beslenmede mümkün olduğunca lifli gıdalara yer verilmelidir. Ayrıca iyotlu tuz tüketimine özen gösterilmelidir.
Sıvı tüketimi son derece önemlidir ve ihmal edilmemelidir.www.tupbebekportal.com

Gebelikte diyet…
Gebelik süreci zayıflamak için uygun bir süreç değildir. Gebelik öncesi kilolu olan bir bayanın kilo alımı alt sınırlarda tutulabilir ama, kilo vermesi söz konusu olmamalıdır.

Gebelik süresince bunlara dikkat edin

* Alkol tüketmemeye özen gösterin

* Tatlandırıcı içeren ürünleri kullanmayın

* Az pişmiş ya da çiğ etler yemeyin

* Konserve besinlerden uzak durun

* Beklemiş ya da bayatlamış ürünler yemeyin

www.tupbebekportal.com

Soyleyeceklerim Var