Menopoza girenler hamile kalabilecek

Harvard’lı bilim insanlarından müjde: Menopoza giren kadın kök hücre yöntemiyle üretilecek yumurta sayesinde hamile kalabilecek. Uzmanlar, bu konudaki çalışmalarını 14-17 Nisan arasında İstanbul’da düzenlenen TARTEN toplantısında anlatacak.

DOĞURGANLIK oranları dünya genelinde düşüyor ancak bilim sınır tanımıyor. Bilim insanları, şimdi de menopoza giren kadınların tekrar yumurta üretmesi için çalışıyor. Kök hücre yöntemi kullanarak yapılan çalışma menopoza giren fareler üzerinde başarılı oldu. Dr. Jonhathan L. Tilly, Harvard grubunun bu konudaki çalışmalarını, tüp bebek alanındaki bilimsel ve teknolojik paylaşımı sağlayacak yeni bir oluşum olan Trans- Atlantic Reproductive Technologies Network’te (TARTEN) anlatacak.

Toplantı nisanda

TARTEN Genel Sekreteri ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Kadın Doğum Uzmanı Doç. Dr. Murat Sönmezer, oluşumun ilk bilimsel kongresini 14- 17 Nisan 2011’de Amerika ve Avrupa’dan alanında en başarılı 20’den fazla lider bilim insanının katılımı ile İstanbul’da yapacağını söyledi. Sönmezer şöyle devam etti:

Donduruluyor

“Kongrede, ileri tüp bebek teknolojileri ile birlikte kanser ya da başka nedenden dolayı doğurganlığını kaybetme riski olan hastalarda doğurganlığı koruma yöntemleri konusundaki en son gelişmeler ayrıntılı bir şekilde tartışılacak. Bu konular arasında özellikle yumurtalık ve testis dokusunun dondurulup korunması ve sonrasında elde edilen gebelikler ile ilgili sunumlar yer alacak. TARTEN oluşumuna ABD ve Avrupa ülkeleri dışında Balkan ülkeleri, Rusya, Azerbaycan ve birçok Ortadoğu ülkesinden de yoğun talep var. Üreme endokrinolojisi ve tüp bebek hekimleri bu kongrede kendilerini en son bilgiler ile donatma şansını ülkemizde yakalayacak. ”  www.tupbebekportal.com

Yorumlar

3 Responses / “Menopoza girenler hamile kalabilecek”
  1. serpil çakmaz diyor ki:

    merhaba bu yazıyı okudum nasıl ümitlendim ben menopoza girdim 1 yıl oldu acaba tekrar bebegim olurmu vereceginiz cevap için şimdiden teşekkür ederim…

  2. Nilüfer yılmaz diyor ki:

    tüp bebek için nasıl tedavi olmak istiyorum ama eşim sıcak bakmıyor ne yapabilirim

  3. aysel diyor ki:

    Mrb yasim 31 2 yildir akut lösemi tedavisi görüyorum 2 kez hücre nakli yapildi acaba benimde ilerde cocugum olurmu

Soyleyeceklerim Var