Nasır tedavisi

Nasır tedavisi

Nasırın en iyi ilacı soğandır

Kış ayları boyunca kapalı botlar ve ayakkabılar içinde hapsolan ayaklarımızda ne yazık ki nasır oluşur. Kimi zaman acısı insanın içine oturan nasır, yürümeyi bile imkansızlaştırabilir. Bu nedenle ponza taşıyla onu yok etmeye çalışabilirsiniz. Ama eğer nasır büyükse ve yerleşmişse soğan en iyi ilacıdır. Küçük bir baş kuru soğanı fırında ya da daha iyisi külde pişirin. Yumuşayınca ortadan ikiye bölün. Yarım soğanı dayanabileceğiniz bir sıcaklıkta, nasırın üzerine bağlayın. Soğuyunca çözün. Yumuşamış nasırı temiz ve keskin bir makasla kesip alabilirsiniz. Hemen ardından tentürdiyot bastırın.

Sandalet saplantısı
Yaz aylarında ayaklar bayram edecek. Sandalet tipi, çok dekolte ayakkabılar sabahtan başlayarak gece yatıncaya kadar kadınların ayaklarında kalacak. En kapalı sayılacak sandaletler bile birçoklarının ölçülerine göre çok dekolte. Bu durumda ayakların bakımına da eskisinden çok daha fazla özen göstermek lazım gibi…

Ayak bakımına her zaman gerektiği kadar önem vermeyen kadınlar yeni ayakkabı modası yüzünden bu eksiklerini gidermek zorunda kalacaklar. Sıcakların iyice bastırdığı bugünlerde de, kadınların giderek daha açık ayakkabılar giymeye başladıkları görülüyor. Tabii bunun için ilk önce bakımlı ayaklarınız olması şart. İlla hergün pediküre gitmeye gerek olmasa da, bakımlı ayaklar için temel birkaç kuralı bilmekte fayda var.
Eğer sandalet tarzı dekolte ayakkabı giymeye ayaklarınızı hazırlamadınızsa, yıldızların manikür ve pedikür ustası Roxana Pintilie’nin ayak bakım programını uygulayın.

1-Duştan çıkmadan önce bacaklarınızı ve ayaklarınızı keseleyin ya da vücut fırçasıyla fırçalayın. Ölü deri hücrelerinden böylece kurtulduktan sonra A vitamini içeren ayak yağıyla ayaklarınıza masaj yapın.

2-Ayaklarınıza ayak kremi ve nemlendirici sürün. Dr. Scholl’un pedikür ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

3-Baldırlarınızı ihmal etmeyin. İnsanlar ayaklarınıza bakıyorlarsa mutlaka bacaklarınız da dikkat çekecektir. Bacaklarınıza yoğun, nemlendirici içeren traş kremi sürebilirsiniz.

Losyonun faydası

4-Bacaklarınıza yumuşatıcı özellik taşıyan losyon sürün. Hatta yanınızda taşıyın ki, her ihtiyaç olduğunda kullanabilesiniz.

5-Ayak tırnaklarınızı klips ile kesip düzeltin. Törpü, ayak tırnaklarına zarar verebilir. Sadece sertleşmiş tırnak kenarlarını düzeltmek için törpü kullanın.

6-Ayak tırnaklarınızın diplerini zeytinyağıyla ovuşturun. Daha sonra tırnak etlerini geri itmek için pamuk sarılı çubukları kullanın.

7-Ayaklarınıza zeytinyağı uyguladıktan sonra ayaklarınızı güzelce yıkayıp temizleyin. Tırnaklarınızda yağ kalmasın. Aksi halde tırnak cilası tırnak üzerinde kalmaz.

8-Tırnaklarınızı boyamaya başlamadan önce parmaklarınızın aralarına büyükce pamuk parçaları yerleştirin. Tırnaklara astar cila sürdükten sonra iki kat daha cila sürün. Her defasında tırnakların kuruması için bir dakika bekleyin.

9-Pamuk sarılı çubuğun öbür ucuna tekrar pamuk sarın ve bunu aseton şişesine sokup çıkarın. Sonra asetonlu pamukla, taşan cilayı temizleyin.

10-Tırnaklarınıza cila sürdükten sonra kapalı ayakkabı giymeden ya da yatmadan önce en az 45 dakika beklemelisiniz.

Ayaklarınız için

Fırsat buldukça ya da düzenli olarak yürüyüş yapıyorsunuz. Bazen koşuyorsunuz. Profesyonel bir atlet değilsiniz ama yürümek, koşmak gibi sporların da sağlığınız için yararlı olduğunu biliyorsunuz. Fırsat buldukça ya da düzenli olarak yürümeniz, koşmanız iyi güzel… Ancak ayaklarınızın ne kadar eziyet çektiğini de unutmamalısınız. Ayaklarınızın su toplaması, parmaklarınızda nasır oluşması işten bile değil. Sonuçta ayaklarınızı cezalandırmış olmamak için yapmanız gerekenleri sıralayalım:

Koştuğunuz zaman vücudunuzun ağırlığı aşağı yukarı üç misli artar ve bu ağır yükü ayaklarınız taşıyacaktır. İşte bu nedenle koşu ayakkabılarınızın tabanında kalın birer yastık bulunmasına özen gösterin.

Spor giyeceklerinin seçimine özen gösterirken giyilecek ayakkabıların da dikkatle seçilmesi gerekir. Spor ayakkabıları ayakları mümkün olduğu kadar iyi korumalı, dayanıklı olmalı ve yapılacak spora da spor yapılan zemine de uygun olmalı.

Baş parmak kuralını unutmayın. Spor ayakkabısını giydiğiniz zaman parmaklarınızın ucuyla ayakkabının ucu arasında bir baş parmağın genişliği kadar boşluk kalmalı.

Eğer formda olmayı gerçekten istiyorsanız ve vücudunuzun bakımına özen gösteriyorsanız, şu lastik kokan ucuz spor ayakkabılarını kullanmaktan vazgeçin. Paraya kıyıp kaliteli ve yapacağınız spora uygun spor ayakkabıları satın alın.

Dost ayağa bakar
Ayak bakımı genellikle ihmal ediliyor ya da yalnız bir güzellik sorunu olarak görülüyor. Oysa bilinçsiz pedikür büyük sorunlar doğurabiliyor. Dost başa düşman ayağa bakar sözüne kanmayın. Eğer kendinizle dostsanız, ayağınıza iyi bakın. İşte size uzman tavsiyeleri.

Ayak bakımının yaz-kış 3 haftada bir yapılması gerekiyor.

Ayaklarınızı dairesel hareketler ile törpüleyin.

Tırnaklarınızı yuvarlak değil, kare şeklinde kesin. Kenarları batar diye temizlemek doğru değil. Aksi halde daha kötü batar. Kenarlarını aldığınızda tırnak kanallarını bozuyorsunuz. Yukarıdan gelen basınca tırnak daha dirençsiz kalıyor.

Ayağınızı nemlendirin, ama parmak aralarına nemlendirici sürmeyin. Parmak araları zaten nemli. Krem sürüldüğünde daha kaygan ve sürtünebilir hale geliyor ve nasıra neden oluyor.

Ayak kokusunu engellemek için pamuklu çorap kullanmak lazım. Ayakkabıların çorapla giyilmesi şart.

Aynı ayakkabıyı iki gün arka arkaya giymemek ve sık sık havalandırmak gerekiyor.

Batık tırnak tedavisinden sonra ayağı suya sokmayın.

Havuz kenarında dolaşırken terlik giyilmesi mantar gibi mikropların kapılmasını önler. Ayrıca girmeden önce ilaçlı sudan geçmek lazım.

Fırsatınız varsa çıplak ayakla kumda yürüyün. Bu ayaklar için çok iyi bir egzersizdir.

Bol su için. Çok az su içen kişilerde topuklarda çatlama görülür.

Küçük parmağın üzerindeki nasır genellikle yanlış ayakkabı kullanımından oluşur.

Sivri burunlu, dar kalıplı, üstü basık, sentetik malzemeden yapılmış ayakkabılar sakıncalı. Ayakkabının içinde parmaklarınızı aşağı yukarı hareket ettirebilmeli ve açabilmelisiniz.

Dar ayakkabı parmağın yeri tutup bırakma hareketlerini yapmasını engelliyor. Bu da parmak eklemlerinin kalınlaşmasına neden oluyor. Baş parmaktaki kemik çıkmasının nedeni de bu.

Lycralı çorapların takviyeli parmak uçları da tırnak batmasına neden olabiliyor. Takviyeli bölüm tırnaklar üzerine basınç yapıyor. Çorabın ucunu bol bırakmak gerekiyor. Ya da bunun için özel dokunmuş çoraplar var.

Ojeyi sürekli tırnakta tutmamak, ara vermek lazım. Renginin değişmesine, hatta tırnağın deforme olmasına bile neden olabilir.

Ayaklar çok fazla kapalı kaldığı için koku oluşumuna müsait bölgeler. Kullanılan sabuna dikkat etmek lazım. Ayağın PH dengesini bozmaması gerekiyor.

Namaz için ayak sürekli sabunla yıkandığında, iyi kurulanmazsa mantar gibi oluşumlar başlayabilir.

Camide abdest alındığında kirli çorap ayağa tekrar ıslak ıslak giyiliyor. Oysa her yıkamadan sonra temiz çorap giymek lazım.

Yanlış ayakkabı kullanımı veya basış bozukluğu nasıra neden olabilir. Yanlış pedikür de nasıra yol açabilir, çünkü bilinçsizce kesilen nasır ilerler.

LAZERLE AMELİYAT

Sürekli tekrarlayan tırnak batmalarında kesin çözüm ameliyat. Bu ameliyatlar artık lazer ile de gerçekleştiriliyor. İstanbul Plastik Cerrahi’den Opr. Dr. Nuri Battal şöyle diyor: ‘‘Tırnakları dönük olan ve mükerrer batanlar var. Tırnak parmağın altına doğru dönüyor. Dönen bölümü yatakla birlikte lazer yardımıyla çıkarıyoruz. Kanama yok, anestezi yok. Nasırlarda da lazeri kullanıyoruz. Pedikür geçici bir çözüm, sorunu tamamen yok etmiyor.’’

Doktor pedikürcüye yolluyor

Bizde pedikür, usta-çırak ilişkisi ile öğreniliyor. Usta olarak çalışmak için Kadın Kuaförleri ve Maniküristleri Odası sınavlarına girme şartı var. Ancak çırakların pekçoğu bu sınava girmeden çalışıyor. Bu durumda yaptıkları hatalardan kuaför sahipleri sorumlu oluyor. Doktorlar da genellikle hastalarını pedikürcülere yönlendiriyorlar. 30 yıldır pedikür yapan Sezen Şen, doktorlar tarafından nasır ve batık tırnak nedeniyle gönderilen müşterileri olduğunu söylüyor. Sezen Şen, pedikürü Romanya’da 2 yıllık bir eğitimle öğrenmiş, bunun için meslek lisesine gitmiş. Türkiye’de pedikürün lüks olarak değerlendirildiğini söylüyor. Çapa Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Gülsevim Azizlerli de batık tırnak tedavisi için pedikürcülere hasta yollandığını belirtiyor.

KURU SİSTEM DE VAR

Pedikürde yaygın olarak uygulanan yöntem ayağın önce ılık suda yumuşatılması. Ayak ılık suda yumuşatıldıktan sonra törpülenerek kalınlık yapan deri tabakası alınıyor. Ancak tek yöntem bu değil: İsveç Ayak Sağlığı Merkezi yıllardır kuru sistemi uyguluyor. Merkez’deki uzmanlardan Özgül İşgör kuru sistemin daha sağlıklı olduğunu öne sürüyor: ‘‘Ilık suda yumuşatılarak yapılan ayak bakımında ölü deri tabakasıyla birlikte sağlıklı deri de alınabiliyor. Bu durumda vücudun koruyucu dokusu kaybolmuş oluyor. Bu doku kaybolduğunda vücut kendini korumak için orada daha fazla deri üretmeye başlıyor ve örneğin nasır problemi azalacağına artıyor.’’ Bu nedenle topuk törpüleme ve nasırlı bölgeleri temizleme işlemlerinin banyodan sonra değil, önce yapılması gerekiyor. Dairesel hareketler ile törpülemek, banyodan sonra iyice kremleyip, nemi bir süre muhafaza etmesi için temiz bir çorap giymek gerekiyor.

Topukta nasır

Ayak topuklarındaki nasırlar uygun olmayan ayakkabı giymekle veya yalın ayak gezmekle olur. Geniş alanı kaplayabilir. Cildiye bölümüne gidip temizletmeniz iyi olur.

Yorumlar

3 Responses / “Nasır tedavisi”
 1. Mustafa YILMAZ diyor ki:

  hocam iyi çalışmala sizlere benim sol baş parmağımın hemen yann tarafında
  bir 1.5cm nasır oluştu
  15 gün oldu kurumaya başladı geçmedi biraz ayakabı vurdu
  nasıl iyileşebilir hocam teşekkur ederim sayğılar sunarım size
  mustafa yılmaz ist05065327038

 2. Mustafa YILMAZ diyor ki:

  hocam iyi çalışmala sizlere benim sol baş parmağımın hemen yann tarafında
  bir 1.5cm nasır oluştu
  15 gün oldu kurumaya başladı geçmedi biraz ayakabı vurdu
  nasıl iyileşebilir hocam teşekkur ederim sayğılar sunarım size
  mustafa yılmaz ist05065327038

 3. Mustafa YILMAZ diyor ki:

  hocam iyi çalışmala sizlere benim sol baş parmağımın hemen yann tarafında
  bir 1.5cm nasır oluştu
  15 gün oldu kurumaya başladı geçmedi biraz ayakabı vurdu
  nasıl iyileşebilir hocam teşekkur ederim sayğılar sunarım size
  mustafa yılmaz ist05065327038

Soyleyeceklerim Var