Vajina Estetiği

vajina estetiği

Vajina konusunda son yıllarda ilgi artışı kadınlar internet kullanımının artışıyla birlikte vajina estetik ameliyatlarının artışına neden olmuştur. Vajina halk arasında hazne olarak bilinen, dış genital organ olan vulva ile dışta başlayan, ve rahim ağzı serviks ile sonlanan 8-10 cm uzunlukta, ortalama 3 cm genişlikte tüp şeklinde bir yapıdır.
Halk arasında vajina ile rahim karıştırılmaktadır. Rahim tıbbi ismi uterus olan, vajinadan sonra gelen, gebelik durumunda bebeğin büyüdüğü kısımdır. Vajina yapısı her kadında farklı bir yapı gösterebilir. Vajina yüksek derecede esneyebilme özelliğine sahiptir. Bunun sebebi üç tabakadan oluşan kas yapısıdır. Cinsel ilişki sırasında vajina penis boyutuna uyum gösterir ve uzunluğu ve çapı belli ölçüde artabilir.
Vajina hemen girişinde kızlık zarı bulunur. Halk arasındaki inanışın aksine kızlık zarı vajina içinde değil hemen girişindedir. Bacaklar kapalı iken vajina dudaklarının etkisi ile kızlık zarı dudakların dış kenarına göre 2-3 cm içerde kalır.
Günümüzde kadınlar dış güzellik kadar cinsel bölgenin estetik görünümüne de önem vermeye başlamışlardır. BU nedenle günümüzde cinsel estetik konusundaki ameliyatlarda hızlı bir artış gözlenmektedir.
Genellikle kadınlar arasında cinsel bölge tümü vajina olarak bilinmektedir. Bu nedenle estetik vajina nedir konusu içine tüm cinsel estetik ameliyatlar girebilir. Bu ameliyatlar arasında, labioplasti (vajina dudaklarının estetiği), klitoris estetiği (klitoris küçültme), vajina daraltma, vajina estetiği, vajina yenileme, kızlık zarı dikimi, flep yöntemi sayılabilir.
Estetik vajina nedir dendiğinde daha çok vajina dış görünüşü anlaşılmaktadır. BU nedenle estetik vajina konusu içinde vajina büyük dudakları (dış dudaklar), küçük dudakları (iç dudaklar) ve klitoris estetik ameliyatları değerlendirilebilir. Estetik bir vajina görünüşünde, bacaklar kapalı iken vajina iç dudakları dıştan görünmez. Eğer küçük dudaklar dışa taşıyorsa, bu durum genellikle kadınlar arasında hoşnutsuzluk yaratmaktadır. Küçük dudakların aşırı büyük olması estetik görünümü bozması dışında hijyenik problemler yaratabilmekte, ayrıca cinsel ilişki sırasında sıkışarak ya da çekilmeye bağlı olarak acıya neden olabilmekte, sonuçta orgazm olmayı engelleyebilmektedir. Labioplasti estetik ameliyatı için diğer bir sebep bazı kadınlarda dudakların dış kenarının koyu bir renk almasıdır. Bu durum çoğu kadını rahatsız edebilmektedir. Yine bu durumun düzeltilmesi için labioplasti yapılmaktadır.
Labioplasti ameliyatlarında yapılan genel bir hata, dudakların küçültülürken, klitoris bölgesinin göz ardı edilmesi ya da bu bölgeden çekinilmesi nedeniyle ameliyat edilmemesidir. Oysa, labioplasti ameliyatı ile iç dudakların küçültülmesinden sonra eğer klitoris bölgesinde de fazlalık varsa bu kısım daha çok belirgin hale gelmekte ve rahatsız edici olmaktadır. Bu nedenle vajina dudaklarının estetik ameliyatı sırasında eğer gerekiyorsa klitoris küçültme de eklenmelidir.
Estetik vajina konusu içinde vajinanın kendisi de girmektedir. Vajina estetiği konusunda diğer sık yapılan ameliyat, vajina daraltma estetik ameliyatıdır. Vajina daraltma özellikle normal doğum sonrasında bollaşan vajinanın yenilenmesi ve daraltılması için yapılabilir. Bunun dışında aşırı kilo alıp verme sonucunda da vajina da bollaşma oluşabilir.

Soyleyeceklerim Var