TÜP BEBEK İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Tüp bebek uygulamaları ne kadar sürer?

Tüp bebek tedavisinde süreç hasta için hazırlanmış tedavi protokollerine göre değişir. Normal süreci ilaç kullanımını takip eden 15 ila 20 gün arasıdır.

Hasta tedavi boyunca hastanede yatmak zorunda mı?

Tüp bebek uygulamalarında hastanede yatmayı gerektiren bir durum söz konusu değildir. Sadece yapılan işlemlerden sonra anne adayı bir müddet kontrol altında tutulur.

Yumurta toplama işleminde hasta ağrılara maruz kalır mı?

Yumurtaların toplanması ağrı içermeyen bir uygulamadır.

Tüp bebek tedavisinde uygulanan ilaçlar kişiye zarar verir mi?

İlaçların tek verebileceği zarar yumurtaların aşırı uyarılmasıdır. Bu durumlarda ortaya çıkan komplikasyonlar yumurtaların aşırı uyarılma sendromu olarak adlandırılır.

Tüp bebek tedavisi ile doğan bebekler de sağlık sorunu olur mu?

Diğer yardımcı üreme teknikleri ve doğal yollarla doğan bebeklerde sağlık açısından ne kadar risk var ise tüp bebek tedavisi ile doğan bebeklerde de o kadar vardır. Artı bir sorun yoktur. Tüp bebekler ve normal doğan bebeklerde hiçbir ayırt edici özellik olmaz.

Tedavi boyunca kullanılan ilaçların yan etkisi var mıdır?

İlaçların çok ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak baskılama yapmak için uygulanan ilaçlar vajinanın kurumasına, hastada sıkıntılara ve ruhsal dengenin bozulmasına yol açabilir. Ancak bu tür sorunlar kısa bir süre sonra geçer. Yumurtaların uyarılarak gelişimini sağlamak için kullanılan hormon ilaçları ise, uygulanan bölgede morarma, şişlik ve ağrıya sebep olabilir. Ayrıca kasık ağrısı ve hastada sinir hali oluşabilir.

Tüp bebek tedavisinde oluşabilecek riskler nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde oluşabilecek riskler hakkında Ünlü tüp bebek doktoru Cem FIÇICIOĞLU tüp bebek riskleri başlıklı yazıda detaylı bilgi vermiştir. Ünlü doktorun yazısına aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

http://www.cemficicioglu.com.tr/tup-bebek-riskleri

Kısaca özetleyecek olursak tüp bebekte oluşabilecek riskler şu şekildedir:

  • Tedavide olabilecek bazı sorunlardan dolayı tedavi sonlandırılabilir
  • Yumurtalar toplanırken damarlar zedelenebilir ve bu durum kanamalara neden olabilir
  • Yumurtalıklar aşırı uyarılabilir. Bazı hastalarda hiçbir sorun yaratmazsa da bazılarında ciddi sorunlara neden olabilir.Tedavi de çoğul gebelik riski olabilir.

“tüp bebek tedavisi ve kadın doğum konularında daha detaylı bilgi edinmek için Ünlü tüp bebek doktoru Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlunun kişisel web sayfası olan www.cemficicioglu.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz “

Soyleyeceklerim Var