TÜP BEBEK MERAK EDİLEN SORULAR

TÜP BEBEK UYGULAMALARINDA EN ÇOK MERAK EDİLEN SORULAR  Birçok çifttin çocuk sahibi olma hayali gerçekleşememektedir ve çiftler bu durumda büyük hayal kırıklığı yaşamaktadır. Bu sorunlarla karşı karşıya kalan çiftlerde ne zaman tüp bebek uygulanmalıdır?

TÜP BEBEK YAPTIRMAK İSTEYEN AİLELERİ AYDINLATMAK İÇİN EN ÇOK MERAK EDİLEN SORULAR

TÜP BEBEK TEDAVİSİ KAÇ DEFA DENENEBİLİR?

Tüp bebek tedavileri sayısı için bir sınırlama konulmamıştır. Tedavinin denenmesi çiftlerin maddi ve manevi durumuna göre değişim göstermektedir. Ancak iyi bir merkezde yapılan tedavilere rağmen sürekli başarısız olunuyor ise deneme sayısında artış oldukça başarı şansında da ufak çaplı azalmalar görülür. Bazı hasta gruplarında nedeni belli olmayan embriyo tutunamamasında tekrarlayan tüp bebek tedavileri ile gebelik sağlanabilmektedir. Bazı hasta gruplarında da 8 – 10. Denemelerde gebeliğin oluşması mümkündür.

İleri yaş hamile kalma olasılığını etkiler mi?

Tüp bebek tedavilerinde başarı çok farklı olasılıklara göre değişmektedir. Ancak bu olasılıkların en önemlisi anne adayının yaşıdır. Tüp bebek tedavisinde gebelik oluşma şansa 35 yaş altı kadınlarda daha yüksektir. 38 yaşlarında ki kadınlarda da başarı sağlansa da şans bir hayli düşük olur.

Tüp Bebek Tedavisi Herkese Uygun mu ?

Tüp bebek tedavisinin uygulanabilmesi için belli şartların oluşması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili Ünlü Doktor Bülent Tıraş tarafından yayınlanan şu makaleyi okumanızda fayda var:

http://www.tupbebekklinigi.com/tup-bebek-tedavisi-herkese-uygunmu


Embriyo sayısı gebelik şansını etkiler mi?

Bütün hasta adaylarında bir embriyo ile gebelik % 28 civarlarında sağlanmaktadır. Ancak çift embriyo ile gebelik oranları % 45’ lere kadar çıkabilmektedir. Bir embriyo transfer edilen hasta gruplarında geriye dondurularak saklanan birçok embriyo kalabilir ve daha sonra kullanımlarında oldukça yüksek seviyelerde gebelik oluşmaktadır.

Tüp bebek tedavilerinde sağlanan gebeliklerin düşük ihtimali daha mı yüksektir?

Tüp bebek tedavisinde düşük riski diğer gebeliklere göre biraz daha artmaktadır. Ancak düşüğe neden olan tedaviden ziyade hastada kısırlık probleminin seyridir.

Tüp bebek tedavilerinde vajinal kanamalar olabilir mi?

Normal yolla ya da tüp bebek tedavisi ile gebe kalan hiç kimsede vajinal kanama normal bir durum değildir. Vajinal kanama ile karşı karşıya kalan hastaların doğrudan doktora başvurması gerekir. şu da bir gerçektir ki tüp bebek gebeliklerinin ilk aşamalarında vajinal kanama çoğu hastada görülmektedir. Vajinal kanama her zaman bir olumsuzluk anlamına gelmez.

Dondurulduktan sonra transfer edilen embriyolarda şans ne kadardır?

Tüp bebek uygulamalarında transferi gerçekleşen embriyo harici daha birçok embriyo artmaktadır ve arta kalan embriyolar oldukça kaliteli olabilir. Saklanan kaliteli embriyolar başarısız denemelerden sonra tekrar kullanılarak gebelik sağlanabilir. Embriyo dondurma işlemi hasta açısından oldukça yararlı bir uygulama olmaktadır. Embriyolar tekrar kullanmak için çözüldüğünde canlı kalma ihtimali
ve gebelik şansı oldukça yüksektir. Çözülerek transfer edilen embriyolar ile doğan bebeklerde sağlık açısından artı bir sorun gözlenmez.

Transferden sonra ağır kaldırmak gebeliğe bir zarar verir mi?

Transfer sonrası yapılan günlük aktiviteler, ağır kaldırmak, yolculuk yapmak gebeliğe engel değildir. Tüp bebek tedavilerinde önemli olan hastaya reçete ile verilen ilaçların aksatılmadan kullanılmasıdır.

Kısırlık problemi yaşıyor ve yardıma ihtiyaç duyuyorsanız Bülent Tıraş tarafından hazırlanan www.tupbebekklinigi.com adresini ziyaret ederek ünlü doktordan yardım alabilirsiniz.

Soyleyeceklerim Var