Neden Tüp Bebek

Tüp bebek nedir?

Bir yıldan uzun süre boyunca, korunmadığı halde bebek sahibi olamayan çiftler, üreme zorluğu çekiyor kabul edilir. Bu durumda, hekim kontrolü altında belirli tedaviler görmeye başlarlar. Bu tedaviler, yumurtalıkları uyarma, erkekte sperm sayısını arttırma ve aşılama gibi uygulamalardır. Bu uygulamalar sonucunda gene hamilelik elde edilmezse, tüp bebek tedavisi uygulanması gerekir.

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisinde, uygulama kesin ve nettir. Anne adayından alınan yumurtalar, baba adayından alınan spermler ile bir araya getirilir. Blaskosit veya embriyo, hücre aşamasına geldiğinde, anne adayının rahmine yerleştirilir. Bu uygulamanın tamamına tüp bebek tedavisi denmektedir. Tüp bebek, diğer üreme tedavilerinden farklı olarak, embriyonun dışarıda döllenmesi ve yerleştirilmesi nedeni ile kesin bir uygulamadır. Genelde, başarı oranları 30 yaş ve altı için neredeyse kesin sayılacak oranlardadır. 40 yaş ve altında bu oran gittikçe düşmektedir. 40 yaş ve üstü için, uygulamada başarı %20-30 aralığına kadar inmektedir. Peki, neden diğer teknikler değil de tüp bebek?
Daha detaylı bilgi için videoyu izleyin

http://www.youtube.com/watch?v=HU_-z4rxp0U

Tüp bebek ve sebepleri

Üreme zorluklarının altında, kadın ve erkeklerin belirli rahatsızlıkları yatmaktadır. Kadınlarda yumurta üretiminin azlığı, polikistik
over sendromu, bazı genetik hastalıklar, yumurtalıklardan birinin olmaması, kanser tedavisi görmek, ağır şeker hastalığı, guatr hastalığı ve rahim anomalilikleri sayılabilir. Erkeklerde, sperm sayısı azlığı veya hiç sperm olmaması, belirli genetik rahatsızlıklar sayılabilir. Bu tip sorunları olan çiftlerde, diğer tedavilerin pek yararı olamamaktadır. Bu nedenle en uygun tedavi yöntemi tüp bebek uygulamasıdır.

Tüp bebek, belirli hastalık durumlarında örneğin, erkeklerde yumurtalık dokusundan alınan hücreler ile sperm yaratılabilmektedir. Ayrıca kadınlarda, polikistik over sendromunda, yumurta oluşturma için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Vücut içindeki rahatsızlıklara göre uygulanan bir tedavi olan tüp bebek, bu nedenle en iyi çözümdür.

Tüp bebek merkezleri

Tüp bebek tedavisi belli bir teknolojik donanım ve uzman ekipman gerektirmektedir.Tüp bebek tedavisinin maliyetleri de zahmeti ve süresi ile orantılıdır.Ülkemizde bulunan tüp bebek merkezleri genel olarak bu standartlara uysa da her tüp bebek merkezi aynı başarıyı göstermez.Ülkemizdeki tüp bebek duayeni ünlü Prof. Doktor Bülent Tıraş,merkez seçerken nelere dikkat etmek gerektiği konularını kişisel web sitesinde yayınlamış ve nelere dikkat etmeniz gerektiği sıralanmıştır.Bu makaleye göre merkez seçerken sormamız ve araştırmamız gereken çok önemli hususlar bulunmaktadır.

Tüp bebek ,kadın doğum,kısırlık,gebelik ve bir çok konuda eşsiz bir kaynak sunan www.bulenttiras.com, tedavi hakkında bilgi almamızı sağlayan en güvenilir ve en kapsamlı kaynak olarak karşımıza çıkıyor.Prof.Dr.Bülent Tıraş, merak ettiğiniz ve bilmediğiniz ne varsa online olarak cevaplıyor ve bebek sahibi olmanızda size en büyük desteği veriyor.

 

Yorumlar

TUPBEBEKPORTAL.COM / “Neden Tüp Bebek”
  1. salih diyor ki:

    Hocam benim sperm hareketlerim ilk etap ki tahlil yuzde 10 oraninda idi ve sonraki yuzde 7 oldu ve en son yaptigimda ise yuzde 3 dustu ve en son care tup bebek denildi ne yapmaliyim cevap bekliyorum lutfen

Soyleyeceklerim Var