TÜP BEBEK AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisi, uzun süre korunmadığı halde çocuğu olmayan çiftlere ve çocuk oluşumuna engel olan özel rahatsızlık durumlarında uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisine karar verilmeden önce, kadın ve erkek belirli tetkiklerden geçmektedir. Bunlar, kan tahlilleri ve ultrason uygulamalarıdır.

Tahlil yapılmasındaki amaç, hastaların bebek sahibi olamamasının altında yatan nedenleri bulmaktır. Çünkü tüp bebek tedavisi, bu hastalıklara göre uygulanacaktır. Yapılan tahlillerden ve anlaşılan bilgiler ışığında, kadına ilk regl döneminden hemen sonra, yumurta gelişimini sağlayacak olan hormon tedavisine başlanır. Bu ilaçlar, göbek bölgesinden deri altına enjekte edilen, ince iğneler ile doz olarak günlük 1 tane ile başlar. Bu iğneleri, hasta rahatlıkla kendisi yapabilmektedir.Tüp bebek tedavisinin bu aşaması en zahmetli dönemidir diyebiliriz.

Yumurta gelişim süresi olan 1 hafta – 10 gün içinde, ultrason ve kan tahlilleri ile gelişim takip edilir. Yumurtalar belirli olgunluğa geldiği zaman çatlatma iğnesi verilerek, yumurtalar çatlatılır. Bu iğneden en geç 36 saat içinde, cerrahi bir operasyon ile yumurtalar aspire edilir, yani toplanır. O gün, baba adayından alınan spermler ile laboratuar ortamında, yumurta ile sperm bir araya getirilir. Böylece hücresel çoğalma, embriyo aşamasına kadar devam eder. Bazen, tüp bebek merkezlerinde 1-2 gün veya 4-5 gün sonra, anne karnına ince bir kateter yardımı ile embriyo transferi yapılır. Bu uygulamadan 1 saat sonra, hasta evine yollanır. Yaklaşık 10 gün sonra, kan tahlili ile uygulamanın başarısına bakılır.

Ülkemizdeki uygulamalarda başarı oranı yüksektir.Ülkemizde bulunan tüp bebek merkezleri genel olarak dünya standartlarını yakalamış ve gerekli donanımı temin etmiş merkezlerdir.Tüp bebek uygulamaları, 30 yaş altı hastalarda yaklaşık %70-80 oranında başarılı sonuçlar vermektedir. 30 yaş üstü ve 40 yaşlarında bu oran düşmektedir.Tüp bebek aşamaları hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

TUPBEBEKPORTAL.COM / “TÜP BEBEK AŞAMALARI”
  1. Songul diyor ki:

    Esimin sperm sayısı yok sayısında diyebilirlz tüp bebek sansımız nedir

Soyleyeceklerim Var